Szponzorált tartalom
A napelemes rendszerek egyre inkább elterjednek hazánkban is. Egyre több napelem jelenik meg a házak tetején, ezt nap, mint nap tapasztalhatja mindenki. Azonban nem mindegy, hogy milyen napelemes rendszert telepítünk, és aki egy kicsit is foglalkozott már a témával, bizonyára hallotta a szigetüzemű napelem rendszerek kifejezést. Hogy miről is van szó pontosan?
Kezdjük talán azzal, hogy a napelemrendszer.info weboldalra látogatunk, ahol minden hasznos információt megtudhatunk a napelemes rendszerekről, az elszámolásról. De ami a legfontosabb, hogy a napelemrendszer.info weboldalon keresztül árajánlatot is kérhetünk a napelemes rendszerünk telepítésére. Nem érdemes ezzel várni, hiszen a szabályozások folyton változnak és nem mindegy az sem, hogy mikortól lesz ingyen az áramszolgáltatás. Mert leegyszerűsítve a napelemes rendszerek ezt kínálják.
Ezek a fotovoltaikus rendszerek úgy működnek, hogy a nap energiájából egyenáramot nyernek ki, ezt pedig egy inverter alakítja át a háztartásunk számára használható váltóárammá. Ilyen egyszerű lenne az egész? Voltaképp igen és nem. Egyszerű, mert a rendszer egyszerűen működik, voltaképpen a telepítése is megvan egy-két nap alatt. Azonban a tervezés már más tészta. Amikor tehát napelemen gondolkodunk, mert szeretnénk elfelejteni örökre a villanyszámlát, és mert szeretnénk tiszta, zöld energiát használni a háztartásunkban, így védve a környezetünket is, akkor sok mindent át kell gondolni.
Mindebben pedig a napelemrendszer.info profi kivitelező partnerei is segítségünkre lesznek. De kezdjük is az elején, hogy mi szükséges a napelemes rendszer tervezéséhez. Elsősorban egy helyszíni felmérés. Ekkor a szakember megnézni az épület állapotát, tetőszerkezetét, fekvését és így tovább. Aztán a lehetőségek mellett az is fontos, hogy megnézzük, milyen is a háztartásunk igénye. Ez a kettő indít el bennünket az úton.
De hogy melyek is a szigetüzemű napelem rendszerek? Már a nevéből is kikövetkeztethető, hogy ezek a rendszerek önállóan működnek, tehát szolgáltatótól függetlenül. A napelemes rendszerünk alapesetben rá van kötve az áramszolgáltató hálózatára, és van egy mérőóra, ami mutatja, hogy mennyi energiát termelünk és mennyit használunk. Ezt jelenleg szaldós elszámolással, éves szinten vizsgálják. A különbözet ideális esetben nulla, ellenkező esetben vagy a szolgáltató fizet nekünk, vagy mi neki.
A szigetüzemű napelemes rendszernél azonban nincs rákötve a rendszerünk, tehát annyi energiával gazdálkodunk, amennyit termelünk. Ehhez azonban szükség van egy olyan akkumulátorra, ami eltárolja számunkra a termelt energiát, hogy akkor férhessünk hozzá, amikor szeretnénk. Leegyszerűsítve ezt kínálják a szigetüzemű napelemes rendszerek. Számos előnyük van, és természetesen vannak hátrányok is. Főként az ár, ami átlagosan 50-75 százalékkal magasabb, mint egy hagyományos napelemes rendszer esetében.
A szigetüzemű napelem rendszerek esetében az inverter a speciális, erre a célra gyártott akkumulátorokba tölti tehát az áramot, melyet így később is fel tudunk használni. Nagy előnye az ilyen rendszernek a szolgáltatótól való teljes függetlenség, ami egyre inkább szempont lesz az emberek számára. A már említett hátrány, hogy magasabb a bekerülési költség. A szigetüzemű napelem rendszerek esetében is fontos a mérlegelés, mint ahogy a hagyományos rendszerek beépítése esetén is.